dr hab. inż. Stanisław Waluś, prof. Pol. Śl.


Pokój: 107,
Tel. (32) 237 23 76,
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz rozkład zajęć

swalus

Biografia  

Stanisław Waluś ukończył studia o specjalności automatyka przemysłowa na Wydziale Automatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach w 1970 roku. Od początku zatrudnienia zajmował się głównie pracami związanymi z automatyzacją procesu tlenowo-konwertorowego i zastosowaniem przepływomierzy ultradźwiękowych do pomiaru strumienia płynu w rurociągach. W 1980 roku obronił rozprawę doktorską i jest współautorem przepływomierza ultradźwiękowego produkowanego w Polsce. Dalsze prace naukowe dotyczyły modelowania matematycznego urządzeń pierwotnych różnych przepływomierzy i optymalizacji metrologicznej przepływomierzy próbkujących. W 2004 uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie naukowej automatyka i robotyka, specjalność: metrologia, miernictwo przemysłowe.


Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych. Oprócz tego opublikował kilka prac z dydaktyki metrologii. Jest autorem podręcznika akademickiego „Przepływomierze ultradźwiękowe. Metodyka stosowania” i monografii nr 43 „Optymalizacja metrologiczna pomiaru strumienia płynu za pomocą przepływomierzy próbkujących” - wydanych przez Wydawnictwo Politechniki Śląskiej (1997 i 2003 r.). Jest współautorem Polskiej Normy PN-M-42370: 1998 „Pomiar strumienia objętości płynu w przewodach. Przepływomierze ultradźwiękowe”.


W ramach programu TEMPUS prowadził w lipcu 1996 roku badania czujnika przepływomierza wirowego w Ecole Supérieure de Physique et Chimie Industrielles de Paris. Prowadzi wykłady z podstaw miernictwa i miernictwa przemysłowego. Jest współautorem 9 skryptów i współredaktorem jednego („Laboratorium miernictwa przemysłowego” - 1997 r.). Obszar zainteresowań badawczych: modelowanie przepływomierzy próbkujących i pomiar strumienia płynu w rurociągach i w kanałach otwartych.


S. Waluś jest członkiem Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej, Polskiego Towarzystwa Metrologicznego i Komisji Metrologii Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach. Od 1990 roku jest sekretarzem Komisji.


Inne zainteresowania: turystyka (piesza górska), fotografowanie, sprawy społeczne (http://www.kik.katowice.opoka.org.pl, http://www.naszdziennik.pl ).


Drukuj   E-mail